Tomasz

OBCHODY DZIESIĄTYCH URODZIN KOŁA, 8-9 marca 2019 r.

Dziesięć lat! To dwa "pokolenia" studentów. Podczas dekady pracy Koła w jego szeregach na dłużej lub krócej miejsce "zagrzało" ponad 80 studentów - byli to nie tylko przyszli ochroniarze dóbr kultury, ale miejsce wśród nas znaleźli też przyszli konserwatorzy, archeolodzy, historycy, historycy sztuki, architekci wnętrz i inni. Zmieniali się prezesi, zmieniały się zarządy. Opiekun pozostał ten sam! Koło zjeździło tysiące kilometrów po bliżej i dalszej okolicy poznając i sławiąc wspaniałość sztuki średniowiecznej i niosąc wszystkim radosną wieść, że gdyby nie średniowiecze... losy świata potoczyłyby się zupełnie inaczej.

Okazja jubileuszu dziesięciolecia pracy naszego Koła skłoniła nas do organizacji uroczystych jego obchodów, które rozbite zostały na dwa marcowe dni. Zaprosiliśmy zacnych gości, absolwentów (sekcję kołowych dinozaurów) i przyjaciół, by wspólnie podsumować minioną dekadę i rozsnuć wizję na przyszłość.

8 marca 2019 roku w Sali im. Tymona Niesiołowskiego na Wydziale Sztuk Pięknych UMK zainaugurowano przesycone bogatym programem obchody jubileuszu dziesięciolecia istnienia Koła Naukowego Historyków Sztuki Średniowiecza UMK w Toruniu.

LINKI DO FOTOGALERII

I dzień jubileuszu - 8 marca 2019 roku

Część oficjalna (relacja na FB) >>

Część naukowa (relacja na FB) >>

II dzień jubileuszu - 9 marca 2019 roku

Malbork - część oficjalna (relacja na FB) >>

Malbork - zwiedzanie zamku (relacja na FB) >>

Część oficjalna. Przemówienia, życzenia, laudacje, gratulacje. Głos zabrali m.in.: Zarząd, Opiekunowie, Kołowa grupa założycielska. Zarząd Koła wręczył podziękowania i nadał pięć kolejnych honorowych członkostw (zobacz listę honorowych członków Koła >>)

Część naukowa. Obchodom naszego jubileuszu towarzyszyła sesja profesorska pt. "Sprawczość rzeczy czyli o inspiracjach w badaniach nad średniowieczem", podczas której grono zaprzyjaźnionych z Kołem badaczy-mediewistów podzieliło się swoimi doświadczaniami naukowymi, wskazując na inspirujące momenty ich ścieżki badawczej oraz wybrane dzieła sztuki. Udaliśmy się też do toruńskich kamienic: przy ul. Żeglarskiej 5 i przy Rynku Staromiejskim 10 na spotkanie ze średniowiecznymi malowidłami. Wykład wieczorny pt. Od źródła do źródła. Słowa i obrazy„Księgi zakochanego serca” króla René wygłosił honorowy członek naszego Koła, prof. Jacek Kowalski.

Drugi dzień urodzinowego spotkania spędziliśmy w Malborku, z którym jesteśmy związani od początku istnienia Koła i w którym już nie raz gościlismy na różnych warsztatach, dyskusjach, wystawach. Z okazji jubileuszu wysłuchaliśmy wspaniałego wykładu p. prof. Janusza Trupindy na temat dziejów postrzegania zakonu krzyżackiego oraz na temat ważnej i trudnej roli zamku w Malborku, szczególnie w historii najnowszej.

Potem był czas na tradycyjny Kołowy tort i chwilę urodzinowej rekreacji. Na koniec udaliśmy się do zamku, by wspólnie zachwycić się podyskutować nad jego obecnym kształtem. Serdecznie dziękujemy Dyrekcji MZM za wspaniałą gościnę!

Przypomnienie obchodów sprzed 5 lat >> zob. PIĄTE URODZINY KOŁA