Sekcja kodykologiczna zawiązała się w listopadzie 2021 roku wokół projektu analizy i digitalizacji wybranych kodeksów z księgozbioru Biblioteki Diecezjalnej w Pelplinie. Od tego czasu realizuje projekt „Kodeksy pelplińskie w świetle ekspertyz zabytkoznawczych”, któego celem jest inwentaryzacja, dokumetacja, analiza zabytkoznawcza i upublicznienie wybranych średniowiecznych ksiąg z zasobu Biblioteki Diecezjalnej w Pelplinie.    

WIĘCEJ O PROJEKCIE

Sekja współpracuje z dr Martą Czyżak z Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu oraz z dr. Mateuszem Marszałkowskim z Pracowni Wiedzy o Dawnej Książce IHN PAN. 

 

Monika Żyłka

Absolwentka Ochrony Dóbr Kultury s1 oraz Ochrony Dóbr Kultury s2 na specjalizacji Zabytkoznawstwo i Muzealnictwo. Pochodzi z Tarnowskich Gór w województwie śląskim. W 2022 obroniła pracę licencjacką nt. francuskiego kodeksu Summy Confessorum Jana z Fryburga BDP 29(15) z pocz. XIV w., a w 2024 roku obroniła pracę magisterską nt. nadreńskiego Mszału cysterskiego 1552 IV ze zbiorów Biblioteki XX. Książąt Czartoryskich w Krakowie z pocz. XIV w. W KNHSŚ od 2021/2022 pracuje w sekcji kodykologicznej, w ramach której wygłosiła referat podczas konferencji Textus et Pictura IV w 2022, a także prezentowała baner na konferencji Textus et Pictura V w 2024 roku. Obecnie studentka studiów magisterskich na kierunku Informacja Naukowa i Bibliotekoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, na których poszerza swoją wiedzę z zakresu dziejów książki dawnej i pisze kolejną pracę magisterską z zakresu starodruków.

Justyna Wojnowska

Absolwentka ochrony dóbr kultury s1, studentka ochrony dóbr kultury (II st., specj. muzealnictwo i zabytkoznawstwo). Zapalona podróżniczka i rysowniczka: oprócz kodeksów, fascynuje ją szkic plenerowy.. Od 2021/2022 pracuje w sekcji kodykologicznej KNHSŚ. W 2022 obroniła pracę licencjacką nt. dwóch romańskich tomów BIblii BDP 10(12) i 11(25) z XII w.

Anna Putkowska

Absolwentka ochrony dóbr kultury s1, studentka ochrony dóbr kultury (II st., specj. muzealnictwo i zabytkoznawstwo). Od 2021/2022 pracuje w sekcji kodykologicznej KNHSŚ. W 2022 obroniła pracę licencjacką nt. antyfonarza BDP L22 z XIII-XV w.

Weronika Brączkowska

Absolwentka Ochrony Dóbr Kultury s1 oraz Ochrony Dóbr Kultury s2 na specjalizacji Zabytkoznawstwo i Muzealnictwo. Zapalona fotograficzka. Od 2021/2022 pracuje w sekcji kodykologicznej KNHSŚ. Swoje prace dyplomowe poświęciła badaniu francuskich ksiąg z XIII/XIV wieku ze zbiorów Biblioteki Diecezjalnej w Pelplinie. W 2022 obroniła pracę licencjacką nt. medycznego kodeksu z tekstami Rhazesa i Awicenny BDP 43(79) z 3. ćw. XIII w, a w 2024 roku obroniła pracę magisterską nt. francuskiego, średniowiecznego rękopisu BDP 4(8) z komentarzami Piotra Lombarda do listów św. Pawła. Jako laureatka III edycji konkursu Mobility for InternationAl CoopeRaTion: SMART 3 organizowanego przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadziła badania w The British Library w Londynie. Bierze czynny udział w projektach naukowych: „Ratujemy pelplińską Biblię Gutenberga - interdyscyplinarny projekt badawczy, konserwatorski i upowszechniający” oraz „Inwentarz Sztuki Torunia”. Jest także wolontariuszką w Muzeum Okręgowym w Toruniu.