Praga i Karlstejn - Perły w Koronie Luksemburgów

 

 

 

 

 

 

 

Praga i Karlstejn

 

Perły w Koronie Luksemburgów

 

Projekt roczny Koła rozpoczęty w roku akademickim 2010/2011 koncentrował się na sztuce czeskiej. Zainteresowanie członków Koła zjawiskami artystycznymi, które narodziły się w kręgu dworu czeskich Luksemburgów, wiąże się nierozerwalnie z zakończonymi już Projektami dotyczącymi sztuki francuskiej i niemieckiej. W roku 2008/2009 śledziliśmy rolę sztuki w służbie królów z francuskich dynastii Kapetyngów i Valois, w roku 2009/2010 mieliśmy zaś okazję zaobserwować, w jaki sposób sztukę wykorzystywali przedstawiciele hierarchii kościelnej, mieszczanie, a także cesarze Rzeszy Niemieckiej w pierwszych wiekach jej istnienia.

 

Tegoroczny Projekt dał członkom Koła możliwość zaobserwowania mechanizmów manifestacji władzy cesarskiej w dwóch ośrodkach - Pradze i Karlstejnie. Wybór tych właśnie miejsc umożliwił zarazem prześledzenie najważniejszych zjawisk artystycznych rodzących się w XIV i XV wieku. Umożliwiło to uzyskanie pełnego obrazu sztuki czeskiej tego czasu, która w dużym stopniu wpłynęła na plastykę i malarstwo terenów dzisiejszej Polski, w tym także obszaru dawnego państwa zakonnego. 

 

Przygotowania w roku akademickim 2010/2011

 

W ramach przygotowań do realizacji Projektu członkowie Koła pod kierunkiem Opiekuna przygotowywali w grupach referaty, które wygłaszane były na spotkaniach Koła.

 

Objazd naukowy

 

      Harmonogram objazdu naukowego:

 

 19 maja 2011         Przyjazd do Pragi, spacer po mieście - urbanistyka, Most Karola, Ratusz Staromiejski
 20 maja 2011 Hradczany - Katedra św. Wita, pałac królewski, kościół św. Jerzego; klasztor na Strahovie; klasztor Emaus (Na Slowanech); kościół Wniebowzięcia NMP i św. Karola Wielkiego 
 21 maja 2011 Karlstejn - zwiedzanie zamku (wnętrza pałacu, Wieża Mała, Wieża Wielka z kaplicą św. Krzyża); Wyszehrad - rotunda św. Marcina, kościół śś. Piotra i Pawła
 22 maja 2011 kościół NMP przed Tynem, klasztor św. Agnieszki (Národni Galerie), Muzeum Głównego Miasta Pragi (wystawa "Praga średniowieczna")
 23 maja 2011       Powrót do Torunia

 

 

 

Podsumowanie projektu w roku akademickim 2010/2011

 

roku akademickim 2011/2012 odbyło się spotkanie podsumowujące, adresowane do studentów I roku ODK. >>>
 
 
Bibliotece Wydziału Sztuk Pięknych udostępnione zostały materiały dydaktyczne oraz książki zakupione przez członków Koła w czasie objazdu.
 
    
Koło pragnie złożyć serdeczne podziękowania Rektorowi d/s Studenckich, prof. dr hab. Witoldowi Wojdyło, Dziekanowi Wydziału Sztuk Pięknych, prof. Piotrowi Klugowskiemu oraz Samorządowi Studenckiemu WSP zadofinansowanie projektu.
 
Praga i Karlstejn...Praga i Karlstejn...Praga i Karlstejn...     Praga i Karlstejn...  Praga i Karlstejn...  Praga i Karlstejn...Praga i Karlstejn... Praga i Karlstejn...
 
 

Podsumowanie projektu w roku akademickim 2010/2011

 

roku akademickim 2011/2012 odbyło się spotkanie podsumowujące, adresowane do studentów I roku ODK. >>>
 
 
Bibliotece Wydziału Sztuk Pięknych udostępnione zostały materiały dydaktyczne oraz książki zakupione przez członków Koła w czasie objazdu.
 
    
Koło pragnie złożyć serdeczne podziękowania Rektorowi d/s Studenckich, prof. dr hab. Witoldowi Wojdyło, Dziekanowi Wydziału Sztuk Pięknych, prof. Piotrowi Klugowskiemu oraz Samorządowi Studenckiemu WSP za dofinansowanie projektu.