Miasta nadbałtyckie - potęga średniowiecznej Hanzy

Projekt roczny Koła na rok akademicki 2012/13 pt: „Miasta nadbałtyckie - potęga średniowiecznej Hanzy" skupił się na sztuce średniowiecznej jednego najistotniejszych dla tego czasu regionu: Meklemburg-Vorpommern. To pierwsza część zakrojonego na dwa lata projektu poznawczego, którego kontynuacją są w roku 2013/14 studia nad kultura i sztuka regionu Szlezwig-Holsztyn.

 

Naszą uwagę skupiliśmy przede wszystkim na architekturze "Backsteingotiku" w kontekście miast (kościoły miejskie, ratusze), problematyce rzeźby późnośredniowiecznej, malarstwa i odlewnictwa (z mistrzem Apengeterem na czele). Studiowaliśmy zagadnienia kultury i mentalności społeczeństwa mieszczańskiego Hanzy, problemy życia religijnego (organizaja kościelna, zakony). i społeczno-politycznego (Hanza, handel, konflikty). Celem ogólnym było przybliżenie wpływu regionu pobrzeża Bałtyku na sztukę Państwa Zakonnego oraz Kujaw.

 

Etapy realizacji projektu 2012/13 objęły:
1. przygotowanie harmonogramu prac i określenie priorytetów naukowych i poznawczych projektu;
2. przygotowanie i wygłoszenie referatów studyjnych w dwuosobowych zespołach 
3. opracowanie harmonogramu objazdu i przygotowanie tematów indywidualnych do prezentacji w terenie
4. objazd zagraniczny MEKLEMBURGIA-POMORZE PRZEDNIE
5. wyjazd zabytkoznawczy do Elbląga - podsumowanie zdobytej wiedzy w konfrontacji z architekturą hanzeatyckiego ośrodka państwa krzyżackiego
6. przygotowanie materiałów popularyzatorskich do celów dydaktycznych (teczka z opracowaniami, publikacja zdjęć w Fototece)

Podsumowanie projektu w roku 2013/14 (w toku)
1. wystawa fotograficzna
2. wykład informacyjny dla studentów I roku ODK