OBCHODY PIĄTYCH URODZIN KOŁA, 24-25 stycznia 2014 r.

 

 

OBCHODY PIĄTYCH URODZIN KOŁA, 24-25 stycznia 2014 r.

 


Tegorocznemu Zarządowi Koła przyszło w udziale pełnić swoją funkcję w czasie, gdy przypadała piąta rocznica powołania go do istnienia. Tak ważny w "dziejach" Koła jubileusz, Zarząd postanowił (przy nieocenionej współpracy z wieloma członkami Koła) uczcić w jak najznamienitszy sposób, organizując dwudniowe obchody urodzinowe. 24 stycznia 2014 roku, o godz. 10:30 w Sali im. Tymona Niesiołowskiego na Wydziale Sztuk Pięknych UMK zainaugurowano dwudniowe, przesycone bogatym programem obchody jubileuszu pięciolecia istnienia Koła Naukowego Historyków Sztuki Średniowiecza UMK w Toruniu.
 

I dzień jubileuszu - 24 stycznia 2014 r.

Obchody na WSP

Toruńska starówka - cz.1

Wernisaż wystawy zdjęć

Wykład okolicznościowy

II dzień jubileuszu - 25 stycznia 2014 r.

Toruńska starówka - cz.2

Medieval Party


Obchody na WSP

Prezes Kowalski i wiceprezes Strzelczyk ;-)
 
 
Przygotowania do uroczystości
 
Zacni, zgromadzeni goście
 
Stół prezydialny i przemawiający Prezes Koła
 
Po wielotygodniowych przygotowaniach, w piątek 24 stycznia A.D. 2014 roku, o godz. 10:30 w Sali im. Tymona Niesiołowskiego rozpoczęły się uroczystości jubileuszowe. Jako pierwszy przemówił Prezes Zarządu Koła, Tomasz Kowalski witając przybyłych, zacnych gości, wśród których byli: Pan Profesor Andrzej Sokala, prorektor do spraw  Studenckich i Polityki Kadrowej UMK, kolegium dziekańskie Wydziału Sztuk Pięknych, w osobach: Pani Profesor Elżbiety Basiul - Dziekana WSP oraz Pana doktora Juliusza Raczkowskiego, prodziekana ds. Kształcenia i Organizacji Studiów. Prezes skierował również słowa powitania do grona profesorskiego, kierowników zakładów, pracowników wydziału, samorządu studenckiego oraz studentów i przybyłych gości. Szczególne powitanie skierował do obecnych na uroczystościach studentów i doktorantów z Sekcji Sztuki Średniowiecznej Koła Naukowego Studentów Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie wraz z opiekunem, panem profesorem Markiem Walczakiem.
 

 

Słowo prezesa
 

Po krótkim słowie wprowadzenia przez Prezesa Koła, głos zabrali goście: prof. Andrzej Sokala, prof. Elżbieta Basiul oraz Andrzej Damian Borsuk, jako przedstawiciel Wydziałowej Rady Samorządu Studenckiego.

 

Prof. Andrzej Sokala 
 
Prof. Elżbieta Basiul 
 
Andrzej Damian Borsuk
 

O historii powstania, pięcioletniej działalności, osiągnięciach sukcesach i dniu dzisiejszym koła opowiedzieli jego założyciele sprzed pięciu lat - mgr Alicja Grabowska-Lysenko i mgr Mateusz Marszałkowski :-)

 

 

 

Wzorem szanowanych i zapewne dużo bardziej prestiżowych niż nasza, organizacji, postanowiliśmy uhonorować szczególne dla naszego koła osoby, nadaniem im specjalnego statusu honorowego członkostwa koła, co ma być wyrazem naszej wdzięczności w uznaniu za zasługi dla kołowej działalności. Pierwszy raz w tym roku Zarząd Koła podjął taką uchwałę, by te specjalne tytuły nadać pięciu osobom - pięć dyplomów na pięć lat. Mając oczywiście nadzieję i zamiar, by w kolejnych latach rokrocznie honorować tym tytułem naszych przyjaciół i można śmiało rzec - dobrodziejów :-)

 

 

Tomasz Kowalski wraz z wiceprezesami - Ewą Szymenderą i Maciejem Strzelczykiem odczytali nominacje do honorowego członkostwa Koła. Postanowili uhonorować:

  • Pana Doktora habilitowanego Jacka Kowalskiego, (niestety, nieobecnego na uroczystościach) z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Adama Mickiewicza, w uznaniu zasług za gościnne wystąpienia na forum naszego wydziału i wciąż niesłabnącą życzliwość w corocznym goszczeniu nas na Seminarium Mediewistycznym im. Alicji Karłowskiej-Kamzowej w Poznaniu (rokrocznie w końcu każdego listopada).
  • Pana Artura Żylińskiego (niestety, również nieobecnego), można rzec - szarej eminencji elektronicznej strony naszej działalności - twórcy naszej strony internetowej, budowniczemu fototeki i wciąż czuwającemu nad poprawnym działaniem naszego internetowego łącza na świat.
  • Panią Izabellę Brzostowską, wykładowcę w zakładzie konserwatorstwa WSP, niezłomną przewodniczkę po zakamarkach toruńskich strychów, więźb i rusztowań, w podziękowaniu za każdą cegłę, konsolkę, żebro i zerwaną na wysokości pajęczynkę, za przebyte wspólnie, mrożące krew w żyłach spacery po belkach wiązarowych, za życzliwość, obecność i dobre słowo, a również za owocne wsparcie przy rozwoju naszej internetowej fototeki, za przekazane dziesiątki zdjęć zabytków, które służą ich szerokiej popularyzacji.

 

 

  • Pana profesora Marka Walczaka, w podziękowaniu za obecność - już po raz wtóry, za dzielenie się wiedzą, doświadczeniem, za wygłoszone do nas słowo i za dialog mediewistów między Toruniem a Krakowem.
  • Pana doktora, Juliusza Raczkowskiego, Patrona koła od zarania jego dziejów, za wciąż nie słabnącą pomoc merytoryczną, organizacyjną i duchowe wsparcie, za towarzyszenie nam w naszych działaniach, inicjatywach i projektach, za dobre słowo i z nadzieją na dalszą, owocną współpracę.

 

W kolejnej części, Opiekun Koła, dr Monika Jakubek-Raczkowska zaprosiła do Okrągłego Stołu Pana profesora Marka Walczaka z Krakowa i Pana profesora Piotra Olińskiego z Instytutu Historii i Archiwistyki UMK w Toruniu do dyskusji pt. "Dlaczego warto poznawać średniowiecze?". Odczytała również słowo nadesłane przez nieobecnych, prof. Zbigniewa Naliwajka oraz prof. Jacka Kowalskiego i moderowała burzliwą dyskusję.

Dr Monika Jakubek Raczkowska oraz prof. Piotr Oliński i prof. Marek Walczak

 


Toruńska starówka - cz.1

W drugiej części obchodów Członkowie Koła zaprosili przybyłych z Krakowa kolegów i koleżanki do zwiedzenia wystawy dotyczącej historii Torunia oraz obejrzenia filmu 3D "Księga Toruń" w gmachu tzw. "Domu Eskenów". Wraz z opiekunami zwiedziliśmy również dwa nietypowe toruńskie zabytki - kamienice ze średniowieczną dekoracją malarską - pod adresami: Królowej Jadwigi 9 (dziś biuro) oraz Szeroka 22 (dziś market "Biedronka")

FOTOREPORTAŻ TU 


Wernisaż wystawy zdjęć

O godzinie 17:30 ponownie na Wydziale Sztuk Pięknych zaproszonych gości powitał Prezes Koła i po przecięciu symbolicznej wstęgi przez Panią prodziekan, prof. Alicję Majewską otworzył wystawę zdjęć pt. "Pięciolecie w obiektywie", której kuratorem był Maciej Strzelczyk, który oprowadził po niej gości i odpowiadał na zadawane pytania dotyczące prezentowanych fotografii.

 

 

 

 

 

 

 

 WIĘCEJ ZDJĘĆ WKRÓTCE


Wykład okolicznościowy

O godzinie 18:00 w Sali im. Tymona Niesiołowskiego, prof. Marek Walczak z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie wygłosił wykład gościnny pt. "Topografia nekropoli królewskiej na Wawelu w średniowieczu".

 

 

 

 




Toruńska starówka - cz.2

Sobota, 25 I 2014 r. Kolejny, niesamowicie mroźny, rześki dzień obchodów piątych urodzin Koła, rozpoczęliśmy na toruńskiej starówce gdzie pod przewodnictwem Pana doktora Macieja Prarata, pracownika Zakładu Konserwatorstwa UMK w Toruniu kołowicze i goście z Krakowa oraz przybyli poprzedniego wieczora studenci i doktoranci z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego z Panem profesorem Tomaszem Torbusem poznali "od podszewki" problematykę kamienicy toruńskiej. Z fachowym komentarzem doktora Prarata zwiedziliśmy i poznaliśmy kamienice pod adresami: Łazienna 22 (dziś: Centrum Dialogu Społecznego im. Jana Pawła II), Kopernika 15/17 (dziś: Muzeum-Dom Kopernika) oraz Rynek Staromiejski 35 (tzw. Kamienica pod Gwiazdą). Podczas wędrówek po toruńskim Starym Mieście goście z Krakowa i Gdańska poznali szereg ciekawostek zarówno tych historycznych, ale i stricte konserwatorskich związanych z problematyką konserwacji i adaptacji średniowiecznych obiektów do współczesnych wymogów.

Nie szczędząc czasu, przy niesprzyjającej (słonecznej, choć przeraźliwie zimnej) aurze zaprosiliśmy naszych gości do zwiedzenia dawnej Fary Staromiejskiej, dziś Katedry Diecezji Toruńskiej, kościoła św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Przewodnikiem była niezawodna Pani Izabella Brzostowska, która w niezwykły sposób, mimo pogodowych nieprzyjemności, przybliżyła historię i problematykę konserwatorską Kołowiczom i zacnym gościom.

 FOTOREPORTAŻ TU 


Medieval Party

O godzinie 19:30 w niezwykle nastrojowym miejscu, klubie "Koniec Świata" przy ul. Podmurnej 4/6, Koło i jego przyjaciele rozpoczęli ostatni punkt programu jubileuszu urodzinowego. Miała miejsce kostiumowa impreza pod nazwą: "Przyłbice, kaptury i mnisze tonsury". Był tort, były toasty, życzenia, "stolaty", stroje, tańce, witraże, włoska muzyka. Byli Kołowicze i absolwenci, goście, przyjaciele i zabawa do białego rana.

 

 
 
 
 
Troje kolejnych prezesów kołowego przybytku. Od lewej: Magdalena, Alicja i Tomasz.
 
 
 
Były i księżniczki...
 

... ale i inne warstwy średniowiecznego społeczeństwa
 
 
Nie mogło zabraknąć Krzyżaków ;-)
 

 

 

 

 
 
 
 
 

  WIĘCEJ ZDJĘĆ WKRÓTCE

 

Koniec i bomba - kogo nie było ten trąba :-), bo "komu tysiąc lat nie mówi nic, niech w ciemności niewiedzy żyje z dnia na dzień". O!


Powrót do listy spotkań