- Odsłony fototeki: 5816787
- Wszystkie zdjęcia: 26258
Ste-Marie-Madelaine
Kościół św. Marii Magdaleny należał w średniowieczu do najważniejszych ośrodków pątniczych Francji, Vezelay było też miejscem zgrupowań pielgrzymów z północno-wschodniej Francji, dążących do Santiago de Compostela.
Od początku XI czczono tu relikwie św. Marii Magdaleny, której kult rozwijał się niezwykle dynamicznie.
Romański kościół w Vezelay na miejscu wcześniejszej budowli karolińskiej został rozpoczęty pod koniec XI weku przez opata Artaud; budowę zaczęto od wschodu (chór i transept uk. 1104), bunt mieszkańców w 1106 r. spowodował jednak przerwanie prac (zamieszki te opat Artaud przypłacił życiem). Przyczyną ponownego podjęcia prac był pożar, który w lipcu 1120 r. - podczas obchodów święta św. Marii Magdaleny - strawił karolińską nawę. Budowa trwała dość długo, zakończyła się dopiero w połowie XII wieku za opata Ponce'a de Montboissier (zm. 1161) . Jako ostatni wzniesiono narteks, który zamknął ukończony wcześniej (1120-30) portal główny. Ołtarz w emporze narteksu konsekrowano w 1151 r.
Romański chór został przebudowany w stylu gotyckim w latach 1185-90.
Obecna szata fasady zachodniej jest w pewnej mierze wynikiem renowacji, prowadzonej w XIX wieku przez Eugena Viollet le Duca. Tympanon portalu głównego w fasadzie został zniszczony w 1793 r. Obecny - przedstawiający Sąd Ostateczny - został wykonany przez Michela Pascala w latach 1856-57.