- Odsłony fototeki: 5802009
- Wszystkie zdjęcia: 26258
Katedra St-Gervais-et-Saint-Protais
Gotycka budowla powstała z inicjatywy Nivelona Cherisy. W l. 1179-90 wzniesiono transept, którego ramię południowe służyło jako chór podczas dalszych przebudów. Z biegiem czasu ta partia budowli, w swej pierwotnej formie, została zintegrowana z pozostałymi - z zamysłem późniejszej transformacji, do której jednak nie doszło; rozebrano tylko pochodzące z tej fazy północne ramię transeptu. Ok. 1200 rozpoczęła się przebudowa chóru, który podwyższono w stosunku do wcześniejszej budowli o ok. 8 m, od 1208 r. fundowano kaplice.
Dieter Kimpel i Robert Suckale zwrócili uwagę, że rozpoznanie i właściwe oszacowanie architektury katedry jest trudne z uwagi na fakt, że fasada nigdy nie została ukończona, rzeźba architektoniczna uległa destrukcji w czasach wojen religijnych i rewolucji francuskiej, witraże zostały zniszczone wskutek eksplozji prochu w 1815 r. a I wojna światowa przyczyniła się do zniszczeń korpusu i wieży zachodniej, w efekcie budowla została zredukowana do "nagiej" architektury. Jej analiza wskazuje na bardzo wysoki standard techniczny, wykonując ze świetnie zorganizowanej pracy warsztatu. W literaturze wskazywane są podobieństwa pomiędzy katedrami w Soissons i Chartres, przy czym relacja ta jest rożnie oceniania. W ujęciu D. Kimpela i R. Suckale, forma artystyczna budowli w Soissons, wzorowanej bezpośrednio na Chartres, miała ucierpieć na skutek pośpiechu (technicznie strzecha była świetnie zorganizowana, pracowała także zimą, co znacznie przyspieszyło postęp prac budowlanych). Wg Roberta Barnesa, to południowe ramię transeptu w Soissons mogło być modelem dla katedry w Chartres. Z kolei zdaniem Bruno Kleina, bezpośrednia relacja pomiędzy katedrami raczej nie zachodziła: koncepcje planistyczne są odmienne (prezbiterium w Soissons jest pomyślane bardziej konserwatywnie - trzynawowe, o ujednoliconym ciągu kaplic i starszej formie poligonalnego obejścia); różnią się także oba wnętrza, żadnej z cech katedry w Soissons nie da się wywieść bezpośrednio z Chartres, choćby z uwagi na niemal jednoczesną realizację obu założeń. Zdaniem badacza, to raczej architektura katedry w Chartres była rozwinięciem koncepcji katedry w Soissons, niżeli katedra w Soissons - redukcją koncepcji Chartres.
Katedra w Soissons jest uważana za ecclesia matris dla katedry w Maux, kościoła w Orbais i kolegiaty w St. Quentin. Pewne rozwinięte tu formy - jak rozeta czy filary w kaplicy osiowej - zostały zacytowane w architekturze katedry w Reims.
Zob.