Vivat Boleslaus Rex Poloniae! Polska i Święte Cesarstwo Rzymskie w przededniu koronacji Chrobrego

Projekt na rok akademicki 2024/25, to piąty projekt roczny realizowany 
POD HONOROWYM PATRONATEM MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO, pana Piotra Całbeckiego.

 

O PROJEKCIE
 ___________________________________

Tematyka projektu związana jest z obchodami 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II oraz z wpływami sztuki cesarstwa na rozwój kultury rodzącej się państwowości polskiej. Problematyka projektu dotyczy zagadnień z zakresu historii i kultury politycznej monarchii wczesnopiastowskiej, religii i religijności (w tym chrystianizacja ziem polskich, misja św. Wojciecha, pielgrzymka Ottona I do Gniezna, ryt sakry), historii sztuki polskiej i wczesnego średniowiecza w Niemczech w ujęciu porównawczym. Przedmiotem odjazdów członków Koła w roku akademickim są zabytki średniowiecznej Saksonii z okresu ottońskiego, salickiego i staufijskiego (X-XII w.), ze szczególnym uwzględnieniem miejsc wpisanych na WHL UNESCO, oraz zabytki związane z początkiem panowania dynastii Piastów na terenach Wielkopolski w X-XII w.

 

Etapy realizacji projektu 2022/23

  1. Przygotowanie harmonogramu prac, określenie celów naukowych projektu oraz programu objazdów zabytkoznawczych (październik-listopad 2024)
  2. Wykłady Opiekuna Koła i zaproszonych gości, referaty studentów i doktorantów (grudzień 2024-maj 2025)
  3. Przygotowanie objazdowych referatów studenckich i doktoranckich (kwiecień-maj 2025)
  4. Zagraniczny objazd zabytkoznawczy po Saksonii (13-17 maja 2025)
  5. Wyjazd zabytkoznawczy do Gniezna - planowany na maj/czerwiec 2025
  6. Wykłady i referaty uzupełniające i podsumowujące projekt (czerwiec 2025)
  7. Wystawa posterowa (październik 2025)

 ___________________________________

 Przygotowania studyjne

WYKŁADY OPIEKUNKI KOŁA I ZAPROSZONYCH GOŚCI

  1. prof. Monika Jakubek-Raczkowska, wykład inauguracyjny: "Wczesnopiastowskie kodeksy rękopiśmienne. Mity i rzeczywistość" (5 XI 2024) >> Omówione zostały najstarsze, pochodzące z XI w. księgi iluminowane, związane z Piastami („Złote kodeksy” gnieźnieński i pułtuski, Ewangeliarz Emmeramski, Sakramentarz Tyniecki, Kodeks Matyldy), które w tradycji uchodzą za fundacje monarchiczne lub książce. Przeanalizowano zarówno ich formę i dekorację, jak i związane z nimi legendy – i fakty, wynikające z badań proweniencyjnych, styloznawczych i technologicznych.
  2. Ewelina Siemianowska (Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie), wykład gościnny: "O muzeum początków Państwa Polskiego w Gnieźnie" (26 XI 2024) >> Nasza Gościni przedstawiła historię, profil działalności oraz zbiory gnieźnieńskiego muzeum.
  3. prof. dr hab. Piotr Oliński (Wydział Nauk Historycznych UMK), wykład gościnny: "Piastowie w kronice Galla Anonima" (26 II 2025). Wykład był poświęcony Kronice Galla Anonima, a koncentrował się na nakreślonych w niej wizerunkach pierwszych władców piastowskich, z zaakcentowaniem różnic w ich charakterystyce oraz wskazaniem celów, jakim mogła służyć tak prowadzona narracja, zwłaszcza dotycząca sylwetki Chrobrego.
  4. prof. Monika Jakubek-Raczkowska, wykład: "Drzwi gnieźnieńskie: dzieło sztuki między kultem a polityką" (11 III 2025). Wykład przedstawił w szczegółach problematykę formy i treści drzwi gnieźnieńskich, a przede wszystkich – przez pryzmat legendy i kultu św. Wojciecha – ich roli w micie założycielskim państwa polskiego i archidiecezji gnieźnieńskiej, a także – ich historycznej recepcji.
  5. prof. Monika Jakubek-Raczkowska, "Odlewnictwo magdeburskie" (18 III 2025). Na wykładzie omówiono dynamikę historyczną oraz charakterystyczne cechy techniki i formy dzieł odlewniczych z giserni magdeburskiej, powstałych w XII wieku (m.in. monumentalne nagrobki arcybiskupów magdeburskich, drzwi płockie, antaby z Czerwińska i Kolonii, drobne przedmioty odlewnicze)
  6. prof. Michał Woźniak, wykład gościnny: "O kielichach słów kilka. Złotnictwo romańskie w Polsce" (25 III 2025). Wykład koncentrował się na XII-wiecznych kielichach z Trzemeszna (zwanych kielichami Dąbrówki) – w kontekście ich proweniencji, symboliki i znaczenia w tradycji histioycznej.
  7. prof. Monika Jakubek-Raczkowska, spotkanie studyjne: periodyzacja i zasięg terytorialny projektu (1 IV 2025)
  8. prof. dr hab. Jakub Adamski (Instytut Historii Sztuki UW), wykład gościnny: "Magdeburg. Najważniejsza katedra niemieckiego Wschodu" (8 IV 2025). Na wykładzie została szczegółowo przedstawiona historia budowy katedr w Magdeburgu, od najwcześniejszej fazy znanej z odkryć archeologicznych(z uwzględnieniem sporów interpretacyjnych) po jej dzisiejsza formę, wraz z elementami wyposażenia.

REFERATY KOŁOWICZÓW I SEKCJI DOKTORANCKIEJ 

  1. Agata Sałapa, referat "Piastowska legenda dynastyczna i jej analogie w monarchiach wczesnośredniowiecznej Europy" (12 XII 2024)
  2. Antonina Sajek, referat "O co spierali się Piast z Pomorzaninem. Chrystianizacja Pomorza i sztuka w tym okresie" (21 I 2025)

 

     

___________________________________

Objazd zabytkoznawczy  

HARMONOGRAM OBJAZDU ZABYTKOZNAWCZEGO

12 maja, poniedziałek: przyjazd do Poznania, nocny przejazd Flixbusem przez Polskę i Niemcy w kierunku Magdeburga.

13 maja, wtorek: Halberstadt: katedra św. Szczepana i Sykstusa wraz ze skarbcem, kościół Marii Panny z 1005 r., plac katedralny i stare miasto, figura Rolanda oraz inne, wybrane kościoły średniowieczne (św. Marcina, św. Andrzeja, św. Katarzyny i Barbary, św. Maurycego, św. Bucharda). 

14 maja, środa: Quedlinburg: rynek, kolegiata św. Serwacego i wzgórze zamkowe (UNESCO); Stare Miasto - domy szachulcowe, posąg Rolanda na rynku, wybrane kościoły średniowieczne (Mariacki, św. Benedykta, św. Mikołaja, św. Idziego, św. Wiperta). Gernrode. Zajęcia w kościele św. Cyriaka

15 maja, czwartek: Naumburg, katedrę św. Piotra i Pawła (UNESCO) z zespołem rzeźb dłuta tzw. Mistrza Naumburskiego, skarbiec, krypty i kaplice. 

16 maja, piątek:  Magdeburg katedra św. Katarzyny i Maurycego z portalem rajskim i miejscem spoczynku Ottona I, muzeum katedralne Ottonianum; Rynek i ratusz; Kulturhistorischesmuseum; Kunstmusem; kościoły średniowieczne św. Augustyna, św. Sebastiana, św. Jana - z reliktami ottońskimi, św. Piotra z romańską wieżą. 

_____________________________________________________________________

 

 ___________________________________

Podsumowanie i rezultaty 

 

___________________________

Materiały studyjne

 

_____

LINKI

  • Magdeburg
    Kullturhistorisches Museum >>
    Kunsktmuseum >>
    katedra >>
    wysatwa Des Kaisers letzte Reise >>
  • Naumburg
    katedra >>
    UNESCO >>
  • Kwedlinburg
    katedra i skarbiec >>
    UNESCO >>
  • Halberstadt
    katedra i skarbiec >>

_____                          

BIBLIOGRAFIA  WYKORZYSTANA PODCZAS REALIZACJI PROJEKTU