- Odsłony fototeki: 5835255
- Wszystkie zdjęcia: 26575
Sakramentarium
Kamienne, architektoniczne sakramentarium w Rothenburgu to jedna z najbardziej monumentalnych opraw miejsca przechowywania Eucharystii, jakie zachowały się z XIV wieku.
Konstrukcja pięcioosiowa, na wysokim cokole, oddzielonym gzymsem. Ścienne armarium, zamknięte okutymi drzwiczkami, umieszczone jest na osi symetrii, flankowane po bokach niewielkimi figurami św. Marii Magdaleny i św. Barbary, powyżej - na architektonicznej konsoli - pełnoplastyczna grupa Sedes Gratiae. Po bokach - po dwa monumentalne pełnoplastyczne posągi. Z lewej strony - św. Jan Chrzciciel i Madonna z Dzieciątkiem, z prawej - Mąż Boleści i św. Jan Ewangelista. Posągi osadzone na figuralnych konsolach, zwieńczone ażurowymi, wimpergowymi baldachimami. Strefa cokołowa - ze sceną Złożenia do grobu w centrum. Po bokach ażurowe, przestrzenne arkadki, w których ustawione są niewielkie posągi świętych (zespół niekompletny). Pierwotne zwieńczenie usunięto w XIX wieku.
Dzieło zdradza bliskie powinowactwo z sakramentarium w kościele św. Sebalda w Norymberdze, powstało w tym samym norymberskim warsztacie.