- Odsłony fototeki: 5835136
- Wszystkie zdjęcia: 26575
Kolos Malborski
Monumentalna figura Madonny z Dzieciątkiem na elewacji wschodniej kościoła zamkowego w Malborku była najbardziej charakterystycznym zewnętrznym znakiem politycznej teologii Zakonu NMP jako suzerena Bogarodzicy. Rzeźba wykonana ze sztucznego kamienia stanęła w ostatniej fazie prac przy kościele zamkowym (ok. 1340), a pod koniec XIV stulecia została pokryta mozaikową wyprawą, która nadała jej bizantyńskiego przepychu i uczyniła z niej świetlisty symbol opieki NMP nad Zakonem i świętości państwa zakonnego ("nowej Ziemi Świętej"), widoczny z daleka w promieniach wschodzącego słońca.
Figura uległa zniszczeniu w 1945 r. Podczas kampanii konserwatorskiej, która objęła kościół zamkowy w 2015-2016 r., Kolos został zrekonstruowany w oparciu o zachowaną dokumentację, a w jego strukturze zatopiono kilka przetrwałych fragmentów oryginału.
Zob. szczegółowo o formie, ikonografii, technice wykonania i problemach rekonstrukcji: Monumentalna figura Madonny na kościele NMP w Malborsku. Konteksty historyczne, artystyczne i konserwatorskie, red. J. Hochleitner, Malbork 2015.