- Odsłony fototeki: 5859230
- Wszystkie zdjęcia: 26575
skrzydło zachodnie
Skrzydło zachodnie - magazyn solny
Magazyn solny zajmuje przestrzeń zachodniego skrzydła przedzamcza. Pierwszy murowany budynek w tym miejscu wzniesiono w 4 ćw. XIV w, w drugiej fazie budowy przedzamcza. Był to obiekt trójkondygnacyjny: najniższą kondygnację stanowiły strzelnice szczelinowe, kolejną otwory okienne, najwyższą niewielkie otwory obronne. Od strony dziedzińca na wysokości pierwszej kondygnacji biegł drewniany ganek, a ściana południowa zakończona była ozdobnym szczytem. Z poziomu pierwszej kondygnacji skrzydła możliwy był, poprzez ganek, dostęp do baszty ustępowej zlokalizowanej w biegu zachodniego muru obwodowego. W XVI w. w południowej części skrzydła zachodniego wykuto nowy przejazd na dziedziniec przedzamcza, który następnie ufortyfikowano szyja bramną,wieżami i narożną basteją. W średniowieczu skrzydło to stanowiło rezydencję biskupiego wójta krajowego. Przebudowa skrzydła nastąpiła w trakcie VI i VII fazy budowy przedzamcza: w XVIII w. wykonano nową więźbę dachową, zmieniono kształt dachu z dwuspadowego na czterospadowy, wprowadzono nowe otwory okienne, skrzydło uzyskało boniowanie, bogatą dekorację sztukatorską oraz zostało otynkowane. W owym czasie skrzydło to pełniło funkcję wozowni, mieszkań, a w górnej kondygnacji magazynu. W XIX w. obiekt pełnił funkcję magazynu solnego. Obecny wygląd skrzydło zachodnie zawdzięcza pracom adaptacyjnym przedzamcza na hotel prowadzonych w latach 2008-2011. W wyniku tych prac skuto tynki, usunięto nowożytną więźbę dachową oraz wprowadzono otwory okienne w połaci dachu.
Bibliografia:
Skarżyńska-Wawrykiewicz M., Wawrykiewicz L., Rola badań architektonicznych prowadzonych w zabytkach na przykładzie adaptacji przedzamcza w Lidzbarku Warmińskim, „Wiadomości Konserwatorskie”, 2011, s. 7-42.
Wańkowska-Sobiesiak J., Zespół zamkowy w Lidzbarku Warmińskim. Zabudowa przedzamcza, „Rocznik Warmińsko-Mazurski”, 2010, t.3, s. 190-239.