- Odsłony fototeki: 5859188
- Wszystkie zdjęcia: 26575
skrzydło wschodnie
Skrzydło wschodnie – pałac biskupa Grabowskiego
Murowane skrzydło wschodnie powstało w II fazie budowy przedzamcza, w 4 ćw. XIV w. Było ono dwukondygnacyjne z oknami w każdej z kondygnacji oraz z szerokim otworem drzwiowym wykonanym przy użyciu zendrówki w przyziemiu od strony dziedzińca. Mniej reprezentacyjne od zachodniego, pełniło w średniowieczu funkcje gospodarcze. Przebudowa skrzydła nastąpiła w XVII w. (faza V). Nadbudowano je wówczas o jedną kondygnację, do obecnej wysokości. Kolejne prace przy skrzydle wschodnim przypadają na rządy biskupa Adama Grabowskiego (1741-1766). Ok. 1757r. wprowadzono nowe poziomy użytkowe, wykonano nowe otwory okienne, od strony dziedzińca dobudowano pseudoryzalit z trójkątnym naczółkiem, w połaci dachu wykonano facjaty przekształcając dotychczasowe pomieszczenia gospodarcze w reprezentacyjny pałac biskupi. Po roku 1676 nastąpiło przedłużenie skrzydła wschodniego w kierunku południowym i związanie go z basztą cylindryczną. Skrzydło popadło w ruinę w XIX i XX. Obecny wygląd zawdzięcza pracom adaptacyjnym przedzamcza na hotel prowadzonym w latach 2008-2011.
Bibliografia:
Achremczyk S., Mecenat warmiński w czasach nowożytnych, „Komunikaty Mazursko-Warmińskie”, 2004,nr 4, s. 453-461.
Skarżyńska-Wawrykiewicz M., Wawrykiewicz L., Rola badań architektonicznych prowadzonych w zabytkach na przykładzie adaptacji przedzamcza w Lidzbarku Warmińskim, „Wiadomości Konserwatorskie”, 2011, s. 7-42.
Wańkowska-Sobiesiak J., Zespół zamkowy w Lidzbarku Warmińskim. Zabudowa przedzamcza, „Rocznik Warmińsko-Mazurski”, 2010, t.3, s. 190-239.